Olyan lángost szerettünk volna, ami kisütés után nem tocsog az olajtól. Ez a tészta nem szívja magába az olajat, de a lángos megfordításához használjunk húscsipeszt, úgy tutira nem lesz olajos. Fokhagyma lével megkenve, sajtos-tejfölösen, illetve kapros-tejfölösen nagyon finom! A nyers tésztát néhány napig hűtőben is lehet tárolni, így vendégvárónak is kiváló, mert előre el lehet készíteni a vendégek érkezésére. A hűtőből elővéve mindössze pár perc alatt elkészíthető!
Hozzávalók a lángoshoz:
- 3 dkg élesztő (száraz élesztő is jó)
- fél liter tej
- 1 kg finomliszt
- 1 evőkanál só
- 1 evőkanál olaj (olíva olaj a legjobb)
- 2 kávéskanál cukor
- + a feltétek ízlés szerint: fokhagyma, tejföl, sajt, kapor, stb.
Hozzávalók a feltétekhez:
- Fokhagymás kence: fél deci víz (vagy olívaolaj), 3 gerezd fokhagyma
- Tejfölös-kapros feltét: tejföl, kapor (legjobb a friss, de jó a száraz is)
A lángos elkészítése
- A tejet langyosra melegítjük.
- A lisztet összekeverjük a sóval, közepébe csinálunk egy krátert, amibe beleöntjük a fél liter langyos tejet, majd a friss (vagy száraz) élesztőt és a cukrot.
- A közepétől kifelé haladva kézzel keverni kezdjük a tésztát (így nem lesz nehéz, és csomós), amikor elkezd összeállni a tészta, alaposan gyúrjuk össze olyan állagúra, amit ha megnyomunk az ujjunkkal, visszarúg. Lásd ezen a videón.
- A kész tésztát kb. fél-egy óráig pihentetjük, majd kisebb maréknyi (vagy ízlés szerinti) darabot szaggatunk (tépünk) le belőle egy-egy lángoshoz.
- A darabot gyúródeszkán kinyújtjuk, majd forró, bő olajban pár perc alatt mindkét oldalát aranybarnára megsütjük.
Lángos kutyáknak
A nyers kelt tészta nem javasolt a kutyának, hiszen az puffadáshoz vezethet, ami hasi fájdalommal jár, aminek további szövődményei lehetnek. A nyers kelt tészta tehát méreg a kutya számára!
A kutyák között vannak, akiknek a gyomra érzékeny a tejtermékekre. A tejföl és a sajt nem árt a négylábúaknak, de a laktózérzékeny állatoknak gyomorfájdalmat, puffadást és hasmenést okozhatnak. A tejtermékek közül a tejföl és főleg a sajt kevesebb kutyát érint, mint pl. a tej, de a biztonság kedvéért ebből sem szabad sokat adni az állatnak! A fokhagyma kis mértékben szintén jótékony hatású, a kapor pedig a kutya anyagcseréjére van jótékony hatással.
A kész lángos sem kutyának való étel, de 1-2 falat erejéig engedhetünk a kunyeráló szempárnak. Fontos azonban, hogy ne etessük vele túl a kutyát, hiszen zsíros (vagy olajos) ételről van szó, ami nem igazán az ő világa…
Tudod-e?
A lángost a magyar vidékeken a gyorsbüfék, piacok szinte kivétel nélkül árusítják, de egyes források a török hódoltság idejére, vagy az ókori római időkre teszik az eredetét. A lángos valószínűleg egy idős a kenyérrel. Régen hetente egyszer kemencében sütöttek kenyeret, annak tésztájából sült a kemence elülső oldalában a lángos kenyér, más néven langalló, vagy vakarék. Ez utóbbi megnevezés oka, hogy a lángost régen a dagasztóteknőből kikapart, maradék tésztából sütötték a kemence elülső részében. A lángos elnevezést ugyanakkor a lánghoz közeli sütés eredményezte.
A lángost régen pomposnak is nevezték, igaz a mai (azóta levédett nevű) töki pompos bőséges feltéte miatt különbözik a sima kenyérlángostól. A mai töki pompos tésztáját sütés után kolbásszal, szalonnával, hagymával pakolják meg, rajta tejföllel és reszelt sajttal, majd sütőben rásütik a feltétet. A hagyományos lángos liszttel, élesztővel és vízzel készül, a krumplis lángos tésztájába főtt burgonyát is gyúrnak. A mai lángos sütésénél fontos, hogy forró olajban süljön, hogy ne szívja meg magát a zsiradékkal.