Húsvétra készítettük ezt a finom fonott kalácsot, amit mézzel és eperdzsemmel fogyasztunk. Vacsorára már természetesen sonkával és tojással fogjuk fogyasztani a húsvéti kalácsot. Akinek van egy kis fantáziája, a húsvéti kalácsba bele is lehet sütni a különböző finomságokat, pl. a sonkát, tojást, vagy édesszájúaknak a sütésálló dzsemet. Mi most csak egy szimpla foszlós, húsvéti fonott kalácsot készítettünk, de sütöttünk egy medvehagymás húsvéti kalácsot is. Róla hamarosan!
A húsvéti kalács hozzávalói
- 60 dkg finomliszt (+ egy kevés a tészta nyújtáshoz)
- 7 dkg margarin (+ a egy kevés a tepsi kikenéséhez)
- 4 dl tej (+ egy kevés a kalács tetejére)
- 2 tojássárgája (+ egy a kalács tetejének a bekenéséhez)
- 1 csomag száraz élesztő (7 gramm)
- 1 kk só
- 6 kk kristálycukor
A húsvéti kalács elkészítése
- A lisztből 3 evőkanálnyit a tenyerünkbe szórunk, majd a margarinnal a két tenyerünk között elmorzsoljuk őket egy nagy és mély tálba.
- Közben a tejet kéz melegre melegítjük.
- Hozzáadjuk az élesztőt, a cukrot és a sót, a kéz meleg tejet, a maradék lisztet, és a tojássárgáját.
- A cipó formájú tésztát a lisztezett tálban hagyjuk, és 40 percig kelesszük.
- A tésztát belisztezett gyúródeszkán három egyenlő részre osztjuk, és mindháromból, egyenként kb. 30 centi hosszú rudat hengerelünk. A három rudat egymásmellé helyezzük úgy, hogy az egyik végük összeérjen. Ezeket a végeket összenyomkodjuk, majd befonjuk a kalácstésztát.
- A fonott tésztát kivajazott tepsibe tesszük, és sütés előtt még egyszer konyharuhával letakarva kelesszük 30 percig.
- Egy levés tejet a megmaradt tojássárgájával elkeverünk.
- A sütést megelőzően utolsó lépésként a tojásos keverékkel bekenjük a kalács tetejét.
- A kész tésztát előmelegített sütőben (180-200 fokon) kb. 20 percig sütjük.
- A 20 perc letelte után a félkész kalácsot kivesszük a sütőből és megismételjük a tejes-tojásos keverékkel való lekenését.
- Végül 10 percig tovább sütjük a kalácsunkat, míg aranybarna nem lesz. Mielőtt kivesszük a kész kalácsot, tűpróbával ellenőrizzük, hogy jól megsült-e a tészta!
- Ha a kalács kész, vegyük ki a sütőből, helyezzük valamilyen rácsos felületre, amíg kihűl!
Húsvéti kalács kutyáknak
Sajnos a húsvét nem a kutyák ünnepe! A keltészta, mint tudjuk, nem jó a kutyának. (Magunk bőrén is érezhető, hogy a kalács nagyon laktat!) A kutya legfeljebb csak egy falatot kaphat a kalácsból, mert a túl sok kalácstól felpuffadhat és egyéb gyomorproblémái lehetnek. A sonka szintén nem kutyának való, hiszen az a mi ízlésünkre szerint van előállítva, hagyományos, lassú pácolással; vagyis sózzák, majd füstölik. A sok só pedig köztudottan egészségtelen mind a gazdik, mind a kutyák számára. A sós ételre a kutya sokat iszik, amitől aztán többször kell lemennie. Tartsuk ezt is szem előtt, és ne adjunk estefelé sós ételt az ebnek! Főleg vesebeteg, idős kutyákat kíméljünk meg a sós ételtől, pl. a sonkától!
A sonka jó hírét tovább rontja, hogy a manapság kapható, bolti sonkák összetevői között tucatnyi számunkra ismeretlen összetevő sorakozik (pl. pácsó, zselatin, stabilizátorok, tartósítószer), ami szintén nem jó se embernek, se kutyának. A nyers tojásról már esett szó, a főtt tojás a legtöbb forrás szerint adható a kutyának, hiszen az fontos fehérjeforrás.
Tudod-e?!
A kalács egyes források szerint az ősi áldozati ételek utódja. Régen húsvét vasárnapján az asszonyok kosárban vitték a kalácsot a templomba megszenteltetni. Kosarukban a kalács mellett bárányhús, sonka, tojás, és bor is volt, melyek az alábbiakat szimbolizálták: a bárány Jézus áldozatát, a bor pedig a vérét, míg a tojás az ujjá születést jelképezte. A főtt tojás családi környezetben történő elfogyasztása továbbá arra tanított, hogy mindig emlékezzünk arra, hogy kikkel fogyasztottuk el a húsvéti menüt.