A diós bejgli hozzávalói:
- 50 dkg liszt
- 10 dkg cukor
- 1,5 dl tej
- 3 tojás
- 5 dkg élesztő
- 15 dkg margarin
- 1 citrom reszelt héja
Hozzávalók a töltelékhez:
- 60 dkg darált dió
- 45 dkg porcukor
- fél dl rum
- 3 evőkanál mazsola
A diós bejgli elkészítése:
- Először a tölteléket készítsük el: a cukrot kevés vízben felfőzzük, majd hozzáadjuk a diót, a mazsolát és végül a rumot. Rövid ideig kevergessük a tölteléket, majd vegyük le í tűzről. Míg a töltelék hűl, készítsük el a tésztát!
- A tej felét langyosra melegítjük, hozzáadunk egy evőkanál cukrot és beletördeljük az élesztőt.
- Egy nagy tálban a lisztet elkeverjük a cukorral, egy csipet sóval, a margarinnal, két tojással (egyet meghagyunk a kenéshez!) és a tej másik felével.
- A két keverékük öntsük egybe és dolgozzuk jól össze őket.
- A tésztát takarjuk le konyharuhával, majd 30 percig pihentessük meleg helyen.
- A kelesztés után adjuk hozzá a citrom lereszelt héját, és alaposan keverjük bele a tésztába egy fakanállal.
- Ekkor hagyjuk egy újabb 30 percre pihenni a tésztát.
- Nyújtsuk ki kb. 1 cm vastagságúra a tésztánkat, kenjük meg a kihűlt! töltelékkel, majd tekerjük fel óvatosan, ahogy anno a nagymamánktól láttuk.
- Tegyük be kivajazott tepsibe, itt hagyjuk még egy utolsó 30 percet pihenni.
- Sütés előtt kenjük meg a felvert tojással, szurkáljuk meg villával.
- Végül 200 C fokon kb. egy óráig kell sütni, míg a teteje aranysárga nem lesz.
Diós bejgli kutyáknak:
Az élesztő hatására a kelt tészta nagy mennyiségben gázosodást okozhat a kutyák emésztőrendszerében, ami hasmenéssel, fájdalommal járhat. Ilyenkor a hasfal feszülése akár komoly gondot is okozhat egy négylábúnak, főleg az idősebb kutyák esetében. Szélsőséges esetben a kutya gyomra akár meg is repedhet, ezért nyersen, félkészen mindenképp veszélyes a kelt tészta, de készen, sütve is csak mértékkel ajánlott! Ha a bejgliben mazsola is van, szintén óvatosan a kutya etetésével, mert a mazsola egyes kutyáknál veseproblémát okozhat! Annak a kutyának, akinek egyébként is egészségügyi problémái vannak, nem ajánlott sem a kelt tészta, sem a mazsola!
Tudtad-e?
A bejgli a közhiedelemmel ellentétben nem magyar sütemény. Eredete a 14. századi, sziléziai kalácsfajtára vezethető vissza, ami a 19. században osztrák közvetítéssel jutott el hozzánk. Neve a német „beugen” szóból származik, ami hajlítást jelent. Valószínűleg azért tartjuk számon hungarikumként, mert szokásunkká vált, hogy a hagyományos ünnepi kalács helyett karácsonykor mákos és diós bejgli kerül az ünnepi asztalra. Mint minden szokás kialakulása egy-egy népi hiedelemhez köthető, a bejglit is azért eszünk Karácsonykor, mert az a mondás járja, hogy ha Karácsonykor diót eszünk, az jó a rontás ellen, a mák pedig a bőséget hoz az életünkbe.
Az az arckifejezés!!! De cuki! :)))