Nem is tudom mit kerestünk a Neten, amikor ráakadtunk Németh Edó Narancsos Tiramisu receptjére. A recept megtalálása után „beletelepedett” a fejünkbe a narancsillat, és kb. két órán át kavargott a fejünkben a narancskrém és a babapiskóta párosításának gondolata. Nem volt mit tenni, nekiláttunk…
Az eredeti receptben a narancsok levéhez 1 evőkanál rumot, vagy narancslikőrt kell keverni. Nekünk ez nem volt itthon, úgyhogy megpróbáltuk ezek nélkül. Nagyon finom volt, csakis azért adunk rá 4 csillagot, mert nekünk a kávés Tiramisu jobban ízlik! De egyébként hibátlan, tényleg nagyon finom!!!
Hozzávalók a narancsos Tiramisuhoz:
- 1 doboz mascarpone (25 dkg)
- 1 csomag babapiskóta (200 g)
- 3 tojás
- 3 ek kristálycukor
- 1 vaníliás cukor
- 2 narancs leve + lereszelt héja
- cukrozatlan kakaópor
A narancsos Tiramisu elkészítése:
- A tojások fehérjét és sárgáját különválasszuk egy-egy nagyobb keverőtálba.
- Abba a tálba, amelyikbe a tojássárgáját raktuk, hozzáadjuk a cukrot és a vaníliás cukrot, majd alaposan elkeverjük őket.
- A narancsok héját meleg vízzel alaposan megmossuk, azután belereszeljük a cukros tojássárgánkba.
- Jöhet a mascarpone, adjuk hozzá ezt is a keverékünkbe és keverjük habosra őket!
- A másik tálban, a tojások fehérjéből kemény habot verünk, azután hozzáadjuk a „sárga” keverékhez.
- Vigyázat! A fehérjehabot nem szabad géppel keverni, mert a hab összeesik tőle! Helyette szilikonos spaklival óvatosan dolgozzuk bele a fehérjehabot a sárgájakrémbe „lapátolós” mozdulatokkal úgy, hogy minél kevésbé törjön össze a hab!
- Eljött az idő, hogy kifacsarjuk a narancsok levét!
- A facsart narancslét egy lapos, tálba tesszük, amibe kényelmesen bele tudjuk forgatni a babapiskótákat. A babapiskótákat egyesével forgassuk bele a narancslébe, majd helyezzük őket egy kb. 25 cm átmérőjű tálba. A babapiskóták nem egyformák! Amikor a narancslébe forgatjuk őket, érezni fogjuk, hogy eléggé beszívta-e a narancslét. Van olyan babapiskóta, aminek egy pillanat is elég, míg másika benne kell hagyni egy kicsit a narancslébe, hogy valamennyit beszívjon.
- A tál alját kibéleljük a babapiskótával, ha szükséges a szélekre nyugodtan rakhatunk fél- vagy kisebb darabokat.
- A babapiskóta réteg tetejére rákenünk egy réteget a narancsos krémünkből, majd ugyanezt a két réteget váltakozva elkészítjük a narancsos mascarponét úgy, hogy a tetejére krém kerüljön.
- A felső réteg krémre cukrozatlan kakaót szitálunk, azután tálalás előtt pár órára hűtőbe tesszük a kész desszertet.
Narancsos Tiramisu kutyáknak:
A kakaó mérgező a kutyának, azt nem szabad neki adni! Narancsot ehet a kutya, de óvatosan, mert narancs és narancs között óriási különbség van, vannak nagyon savas narancsok, azzal óvatosan! A babapiskótából bőven elég egy darab a kutyusnak, hiszen az lisztből van, tehát nem kutyának való! Egy darab nem árthat neki, de nem kell minden nap ennie belőle!
A nyers tojásról: a kutya szőrének jót tesz a nyers tojás, de vigyázat! Tojást nyersen csak ritkán adjunk a kutyának, mert a nyers tojásfehérje egyik alkotóeleme, az avidin megakadályozza a bőr és a szőr vitaminjának, a B7-vitaminnak a felszívódását. Vagyis a sok nyers tojás vitaminhiányhoz vezethet! A B7-vitaminhiány egyik tünete akár pont a kutyaszőr hullása is lehet. A fertőzött nyers tojás továbbá a kutyáknál is okozhat szalmonellát, ami akár halálhoz is vezethet!
Tudod-e?
Babapiskótát először a XIV. században készítettek a francia király látogatásának tiszteletére, a Savoyai-dinasztia udvarában. A babapiskóta tésztájához mindössze cukor, tojás és liszt szükséges. Gyakran adják babáknak majszolni, mert elég lágy a fogzás idején, mégis könnyen megfogható és nem esik szét. Magyar neve valószínűleg innen ered, szemben az angol elnevezéséve, aminek jelentése mókásan: „hölgy ujj”.
A babapiskóta továbbá számos desszert alapja, megszámlálhatatlan édesség készül ma már belőle, ami sokszor gyakorlatilag sütés nélküli megfelelője egy-egy egész tortának!