Igazi zsemle házilag recept

Házi készítésű zsemle

Előszó:

Az élelmiszerüzletekben lassan már ehetetlenek a pékáruk, ezért kipróbáltuk, milyen lesz, ha otthon,házilag készítjük el a reggelihez valót. Kenyeret és kiflit már korábban is készítettünk kenyérsütő csodagép nélkül, itt az ideje, hogy a zsemlét is megpróbáljuk magunk sütni a sütőben! A receptet TücsökBogár blogján találtuk, a zsemlét egy icipici változtatással készítettük el. Nagyon finom lett, 5 pontot (csillagot) adunk érte! :)

Zsemle házilag hozzávalók:

  • 50 dkg finomliszt
  • 1 csomag (száraz) élesztő
  • 3 e.k. méz
  • 3 dl natúr joghurt
  • 1 e.k. napraforgó étolaj
  • 1 dl meleg víz
  • 1,5 t.k. só
  • 1 k.k. őrölt fűszerkömény

Zsemle

A joghurtos házi zsemle elkészítése:

  1. A lisztet egy tálba tesszük, beleszórjuk a száraz hozzávalókat: az élesztőt, a sót és a köményt, majd mindezt összekeverjük.
  2. A száraz keverék közepén fészket formálunk, belelocsoljuk a nedves hozzávalókat is: a mézet, a joghurtot, az olajat, és végül a vizet. A tál tartalmát, vagyis a tésztát összegyúrjuk, dagasztjuk.
  3. Meleg helyen egy órán át pihentetjük, vagyis kelesztjük a zsemle tésztáját.
  4. A kelesztést követően lisztezett gyúródeszkán még egyszer átgyúrjuk a tésztát.
  5. A kész tésztát 12 részre osztjuk, és zsemléket formálunk belőle.
  6. A zsemléket sütőbe helyezzük és sütés előtt még 30 percet kelesztjük.
  7. Végül 200 fokos sütőben kb. 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük.

finom zsemle

Zsemle kutyáknak:

Már többször szó esett róla, hogy az élesztő, a kelt tészta nem jó a kutya gyomrának, ezért ebből ne nagyon adjunk a kutyusnak! Ha nem tudunk ellenállni a csábításnak, egy-két falatnál akkor se adjunk neki többet, és lehetőség szerint keverjük valami neki való  eledel közé egy harmad arányban, hogy legyen némi tápanyag értéke is a neki kínált ételnek.

Tudod-e?

Mint tudjuk, az ősember a vadászat mellett gyűjtögető életmódot is folytatott és különféle magokat evett. Később a magok és a víz használatával felfedezte a kását, majd a tűz megismerésével nem csak a magukat ette pörkölve, de rájött, hogy a magvak, a víz és a tűz kombinációjából lepény készíthető.  Ez volt a kenyér elődje, amihez akkoriban árpát és zabot használtak, a rozs és a búza csak később terjedt el. A zsemle lényegében ugyanez, csak kisebb méretben – persze ma már nagyon sokféle kenyér és zsemle létezik, ilyen a császár zsemle, vagy a joghurtos zsemle…

Oszd meg!

Kapcsolódó receptek

Leave a Comment

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .