A lazac önmagában is nagyon ízletes étel, így nincs szükség hozzá komolyabb fűszerezésre. A citrommal azonban kiemeli az egyébként is nagyon finom ízét. Azoknak is érdemes megkóstolni, akik a halat nem eszik meg, mert a lazac hús az egyetlen vörös színű hússal rendelkező hal, ennél fogva íze is nagyban eltér a többi halétól. Brokkolival, olívaolajban grillezve különösen egészséges!
Akinek nincs kertje, de kedveli a grill ételeket, egy egyszerű grillserpenyőben, tűzhelyen is csodákat lehet művelni! A brokkolit mi ételpároló gépben pároltuk, de ez is könnyedén megoldható a tűzhelyen akár párolóedényben, akár anélkül, egy egyszerű (fém) tésztaszűrővel!
A „Lazac steak párolt brokkolival” hozzávalói:
- 1 szelet lazac
- 1 csokor brokkoli
- 3 gerezd fokhagyma (elhagyható!)
- só
- bors
- fél citrom
- olívaolaj
A grillezett lazacfilé elkészítése:
- A brokkolit megpároljuk. Ha nincsen párolóedényünk, egy nagy méretű edénybe fél bögre vizet öntünk. Az edényre hozzá illő méretű fém tésztaszűrőt helyezünk. Forraljuk fel a vizet, majd amikor felforrt, fedjük le az lábost vagy saját fedőjével, vagy alufóliával. A forrástól kb. 5-6 percig főzzük tovább a zöldséget, míg puha nem lesz.
- A grillserpenyőt nagy lángon felforrósítjuk!
- A lazacot ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Nem kell túlfűszerezni, mert a lazac húsa önmagában is nagyon ízletes.
- A fűszerezést követően olívaolajjal alaposan bekenjük mindkét oldalát.
- Amikor a grillserpenyő felforrósodott, közepes lángon sütni kezdjük a lazacot. Először a bőrös oldalával lefelé. (A képeken félbevágott fokhagyma is látható, amit csak annyi időre tettünk rá, amíg a bőrös oldal megsült. Ezután még egy kis ideig puhítottuk a hal mellett a fokhagymát.)
- Kb. 2-3 perc oldalanként a sütés, de szemmel látható, amikor a lazachús megsül.
- A kész lazac steaket a bőrös felével lefelé, a párolt brokkolival tálalom, egy félbevágott citrom kíséretében. A citrom leve ráfacsarva kiemeli a lazac ízét!
Lazachús és brokkoli kutyáknak:
A lazac több prémium kutyatáp összetevője. Tartalmazza a legfontosabb zsírsavakat, amire a kutyának szüksége van: az Omega 3 az immunrendszert erősíti meg, míg az Omega 6 az egészséges bőrt és csillogó szőrzetet biztosítja. Napjainkban sajnos megnőtt a baromfira allergiás kutyák száma, ezért egyre több hipoallergén kutyatápot állítanak elő, melyek gyakran lazachúst tartalmaznak.
A nyers lazac azonban ún. „lazacmérgezést” okozhat, ami megfelelő kezelés nélkül két héten belül a kutya halálához is vezethet! A mérgezést egy baktériummal fertőzött parazita okozza, ami a kutyák emésztőrendszerébe megtapadva szedi áldozatait. A mérgezés tünetei a hányás, hasmenés, étvágytalanság, megduzzadt nyirokcsomók és a láz. A sült lazac nem ártalmas, mert a sütés megöli a parazitát.
A brokkoli vitaminokban gazdag zöldség, párolva, só nélkül ugyanolyan egészséges a kutyának, mint a gazdájának!
Tudod-e?!
A lazac nem csupán finom, de egészséges is! Nagyon jó fehérje és omega-3 zsírsav forrás, aminek előállítására a mi szervezetünk nem képes, így ezt csak táplálkozás során tudjuk a szervezetünkbe juttatni. A lazac az egyike azoknak a tápanyagforrásoknak, amelyekben magas az omega-3 tartalom.
A lazacokról mindenkinek a folyóparton vadászó, kissé esetlen mackók jutnak eszébe. Azt azonban kevesen tudják, hogy a lazac micsoda óriási betekintést tesz nekünk lehetővé a tápláléklánc folyamatába. A lazacok a tengerből a folyókon át sekély, murvás területre úsznak, hogy ikráikat lerakhassák. Ekkor válnak elérhetővé a medvék számára. A medvék azonban nem fogyasszák el a teljes halat, így az általuk hátrahagyott lazac tetemei fontos tápanyagként szolgálnak az erdő állatainak, valamint az esőerdő fáinak és a növényeinek.